arrow
BIURO PROJEKTOWE
PORTYK ARCHITEKCI

FILOZOFIA MARKI PORTYK

BIURO PROJEKTOWE PORTYK DZIAŁA NA RYNKU OD 2010 ROKU. TWORZONA PRZEZ NAS ARCHITEKTURA KSZTAŁTUJE PRZESTRZEŃ W SPOSÓB ŚWIADOMY I NOWOCZESNY. DBAMY O SPÓJNOŚĆ I NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ ROZWIĄZAŃ FUNKCJONALNYCH, KONSTRUKCYJNYCH oraz MATERIAŁOWYCH. ZAANGAŻOWANIE, WIELOLETNIA PRAKTYKA ORAZ DOŚWIADCZONY ZESPÓŁ ARCHITEKTÓW POZWALAJĄ NAM DOSTARCZAĆ WYJĄTKOWE ROZWIĄZANIA PROJEKTOWE ODZWIERCIEDLAJĄCE POTRZEBY I ASPIRACJE NASZYCH KLIENTÓW.

 

W PROJEKTOWANIU ZAWSZE STARAMY SIĘ ZNALEŹĆ INDYWIDUALNĄ DROGĘ PROJEKTOWĄ, KTÓRA POZWALA NAM TWORZYĆ OBIEKTY WYJĄTKOWE, ESTETYCZNE, ORYGINALNE ORAZ FUNKCJONALNE, WSPÓŁGRAJĄCE Z OTOCZENIEM, SZANUJĄCE LOKALNY KONTEKST I WARTOŚCI KULTUROWE. W SWOIM PORTFOLIO POSIADAMY PONAD 30 PROJEKTÓW I REALIZACJI. ZAPEWNIAMY TWORZENIE KOMPLETNEJ DOKUMENTACJI, WSPÓŁPRACUJĄC Z DOŚWIADCZONYM ZESPOŁEM INŻYNIERÓW BRANŻOWYCH.

 

DBAJĄC O NASZYCH KLIENTÓW, NA PRZESTRZENI KILKUNASTU LAT DZIAŁALNOŚCI, WYPRACOWALIŚMY SZEREG WARTOŚCI W ODPOWIEDZI NA ICH OCZEKIWANIA. 

WATROŚCI PRODUKTU

Projektowane przez nas inwestycje są zoptymalizowane pod względem wielkości komunikacji, pomieszczeń technicznych oraz klatek schodowych obsługujących budynek, co pozwala na uzyskanie atrakcyjnego współczynnika PUM/PC. Dodatkowo wiemy jak zwiększyć powierzchnię użytkową mieszkań co skutkuje uzyskaniem do 3% więcej PUM na tle konkurencji.

Współpracujemy ze sprawdzonym biurem konstrukcyjnym, które zwraca szczególną uwagę na ekonomię projektowanej konstrukcji budynku. Przez lata rzetelnej pracy stworzyliśmy optymalne rozwiązania projektowe takie jak współczynnik stali do betonu w konstrukcjach żelbetowych. Możemy się pochwalić że średnio wynosi on ok. 105kg / m3 dla całego budynku. Przy dzisiejszej sytuacji rynkowej gdzie ceny stali poszybowały w górę jest to bardzo istotny element w planowaniu budżetu inwestycji.

Nowoczesna technologia BIM pozwala w pełni kontrolować każdy etap budowy w jednym środowisku. Takie rozwiązanie jest bardzo przejrzyste co niesamowicie ułatwia pracę całemu zespołowi. W sytuacji gdy inwestor jeszcze nie wie jak finalnie będzie wyglądać inwestycja, program pozwoli jak najszybciej wprowadzić zmiany i przekalkulować nowe opcje. Skoncentrowanie informacji w 1 miejscu pozwala także przewidzieć błędy i kolizje np. podczas ustalania kolejności robót. Kierownikowi budowy dużo łatwiej jest określić harmonogram, zapotrzebowanie materiałowe, czy zakontraktowanie podwykonawców branżowych na odpowiedni czas. W technologii BIM niezwykle ważny jest fakt, że program liczy na bieżąco wprowadzane zmiany. Dzięki temu rozwiązaniu kosztorys zostanie szybko i poprawnie uwierzytelniony, co z kolei ułatwia podjęcie decyzji w którym kierunku zmierza budowa. Jak wiadomo, przez obecną sytuację geopolityczną oraz pandemiczną, ceny materiałów budowlanych są bardzo ruchome i potrafią się zmieniać nawet z godziny na godzinę. Procesowanie projektu w ten sposób ułatwi podejmowanie natychmiastowych decyzji, które finalnie mogą mieć wpływ na zaoszczędzenie bardzo dużych kwot. Ponadto unikamy przerzucania tomów dokumentacji 2D gdzie oprócz podzielenia informacji na etapy, są one przedstawione w jednej płaszczyźnie. Dzięki skoncentrowaniu informacji w jednym środowisku nie musimy sobie wyobrażać jak coś będzie wyglądało tylko faktycznie to widzimy. Nie bez powodu z tego typu rozwiązań korzystają najwięksi gracze na rynku nieruchomości w kraju, a my chcąc dołączyć do grona najlepszych także oferujemy tego rodzaju usługi.

Inwestorzy aby przygotować materiały marketingowe dla danej inwestycji muszą szukać grafika, który nie znając wizji projektantów, wykonuje wizualizacje zaprojektowanego budynku. Taka sytuacja powoduje rozbieżności na prezentowanych ujęciach i wydłuża proces komunikacyjny pomiędzy architektami a grafikiem inwestora. W takich przypadkach zdarza się nawet że praca finalna posiada błędy, wynikające z komunikacji na odległość. Nasza pracownia posiada sprawdzonego i zaufanego grafika, który zawsze współpracuje z nami od początku projektu. Eliminuje to błędy, przyspiesza proces twórczy, oraz jest wstanie przygotować wizualizacje pokazujące inwestycję z najlepszych stron.

TECHNOLOGIA 

Przed rozpoczęciem prac projektowych ustalamy szczegółowo z klientem jaki ma preferencje co do układu konstrukcyjnego budynku, jakie rozwiązania instalacyjne będą dla niego odpowiednie i jakie materiały należy użyć na elewacjach budynku. Starannie przeprowadzony wywiad pozwala nam jak najlepiej wpasować się w potrzeby i realia budżetowe klienta, eliminuje pomyłki oraz przyspiesza pracę.

 

ESTETYKA

Budynki, które projektujemy traktujemy jako naszą wizytówkę, w związku z czym niezależnie od budżetu jakim dysponuje inwestor, przywiązujemy ogromna uwagę do tego, aby były starannie zaprojektowane. Największe doświadczenie posiadamy w obszarze projektowania zabudowy mieszkaniowej, ale nie oznacza to że stronimy od wyzwań w postaci rewitalizacji zabytków, projektowania siedzib firmowych oraz hal sprzedażowych. Analizując architekturę w każdej płaszczyźnie biznesowej potrafimy nie tylko nadążać za współczesnymi trendami, lecz także je wyznaczać.

MODELOWANIE 3D

OD POCZĄTKU PRACY NAD PROJEKTEM BUDUJEMY MODELE BUDYNKÓW W 3D. POZWALA TO INWESTOROM NA WPROWADZANIE SUGESTII NA KAŻDYM ETAPIE PROJEKTU I OBSERWOWANIE WPROWADZONYCH ZMIAN NA BIEŻĄCO. WYBRANE PROJEKTY KOMPLEKSOWO PROWADZIMY W TECHNOLOGII BIMX.

Zawartość przełącznika

Czytelność rysunków na każdym ich etapie pozwala zachować spójność, która w dalszym czasie procentuje łatwością odbioru, a co za tym idzie zrozumieniem przekazu. Dotyczy to także branż z którymi współpracujemy dzięki czemu każdy podwykonawca, po przyzwyczajeniu się do naszego stylu kreślenia, z łatwością odnajdzie się w dokumentacji. Pozwala to zaoszczędzić czas, eliminuje pomyłki w odczycie rysunków i odejmuje stresu związanego z popełnianiem błędów. Ponad to po przywyknięciu do naszego stylu graficznego, kolejne projekty są odczytywane szybciej, a wręcz intuicyjnie co znów jest wartością dodatnią samą w sobie.

Po latach doświadczeń, rozumiemy jak ważnym czynnikiem dobrej współpracy jest komunikacja na wysokim poziomie. W celu usprawnienia przepływu informacji między naszą pracownią a biurem klienta, wprowadziliśmy system pozwalający udostępniać pliki w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że inwestor na żywo widzi wprowadzane zmiany, bądź jest informowany o nowych postanowieniach przychodzących z urzędu. Możliwość nadawania uprawnień wyznaczonym osobom, powoduje uniknięcie niepotrzebnego chaosu informacyjnego, który czasami może powstać. Długa historia pliku przedstawi kto i jakie wprowadzał zmiany, więc w razie potrzeby zawsze możemy cofnąć się do poprzedniej wersji.

WATROŚCI USŁUGI

Pracując z deweloperami otrzymaliśmy sygnały że duża część pracowni nie dotrzymuje umówionych terminów. Wynika to z 2 czynników. Pierwszy to zła kalkulacja roboczogodzin – pracownia nie potrafi obliczyć ile faktycznie czasu zajmą prace projektowe. Drugi to niedostateczna umiejętność komunikacji z inwestorem, przez co zamiast wyjaśnić jakie powody stoją za danym terminem, pracownia zgadza się na narzucone ramy czasowe, by nie stracić klienta. Nasza filozofia współpracy opiera się na partnerstwie, a co za tym idzie na szczerości/prawdzie i wspólnym zrozumieniu. Wiemy jak duże komplikacje powoduje nieprzestrzeganie terminów, więc wspólnie ustalamy zasady dzięki którym będziemy potrafili dotrzymać warunków umowy.  Jesteśmy w stanie przemodelować naszą wewnętrzną kardę w taki sposób aby dostateczna ilość pracowników pochyliła się nad tematem, dzięki czemu spełnimy oczekiwania inwestora. Dzięki doświadczeniu w zarządzaniu, projektowaniu i stawianiu na jasne zasady, nasza pracownia może się pochwalić współczynnikiem terminowości na poziomie 93% – NA NAS MOŻNA LICZYĆ!

Dostrzegamy, że deweloperzy, którzy długo czekają na realizację projektu muszą liczyć się z opóźnieniami dotyczącymi uzyskania wymaganych pozwoleń, a co za tym idzie z rozpoczęciem sprzedaży. W efekcie przekłada się to na rosnące straty i koszty całej inwestycji. Nasza pracownia potrafi dostarczyć pierwszą koncepcję już od 2 tygodni, natomiast po akceptacji założeń, projekt budowlany a następnie wykonawczy kreślimy już od 2 miesięcy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze stopień skomplikowania projektu, jego zakres oraz ilość wprowadzanych uwag, ale szybkość wykonywania dokumentacji i responsywność to jedna z naszych największych zalet.

ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM

Deweloperzy rozpoczynający współpracę z naszą pracownią, zwracają szczególną uwagę na sposób komunikacji na linii: Inwestor – Pracowania Architektoniczna – Wykonawca. Sprawdzonym sposobem na uniknięcie chaosu informacyjnego jest wyznaczenie dedykowanego pod konkretny projekt indywidualnego Opiekuna tematu, który jest odpowiedzialny za cały proces projektowy oraz realizację inwestycji. Powierzamy to zadanie naszym najlepszym ludziom, którzy nie tylko posiadają pełną wiedzę projektową, ale wykazują się też odpowiednimi cechami interpersonalnymi wymaganymi na tym stanowisku. Wyznaczony Koordynator jednoczy zespół, deleguje zadania wewnątrz pracowni i raportuje postępy prac do Inwestora. Ponieważ jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne i prestiżowe, przed objęciem funkcji koordynatora projektów, pracownik firmy musi wykazać się umiejętnościami poprowadzenia co najmniej dwóch projektów o PUM nie mniejszym niż 12 000 m2 oraz znajomością wewnętrznych procedur w stopniu pozwalającą na wdrażanie i kontrolę nowych członków zespołu.

 

KONTAKT Z KLIENTEM

Koordynator tematu jest odpowiedzialny nie tylko za merytoryczną część pracy, lecz także za udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania pojawiające się w trakcie procesu projektowego, jak również w trakcie realizacji inwestycji. Wiemy też, że aby proces projektowy przebiegał jak najsprawniej, bardzo istotnym jest bieżące raportowanie statusu dokumentów i postępów prac do Inwestora. Dbając o naszych klientów angażujemy w projekt taką ilość pracowników, aby zespół zdołał dotrzymać ustalonych terminów. Średnio nasze grupy projektowe liczą 3-4 osoby, wtedy wybrana kadra zajmuje się rysowaniem projektu, a koordynator ma czas na kontakt zwrotny z inwestorem oraz stale pozostaje osiągalny. Natomiast jeżeli inwestycja jest bardziej wymagająca, czy to przez rozmach budowlany czy przez krótki termin realizacji, powiększamy zespół nawet do 10 osób aby sprostać powierzonemu zadaniu. Te zabiegi  sprawiają że deweloper może liczyć wręcz na indywidualną obsługę tematu.

Deweloperzy prowadzący równolegle kilka inwestycji często mierzą się z problemem wydajności biur projektowych. W takich przypadkach inwestorzy ponoszą szereg dodatkowych kosztów, ponieważ siły przerobowe które mogłyby być skierowane w inne obszary, zajmują się szukaniem kolejnych pracowni architektonicznych. Następnie trwają rozmowy, weryfikacja, ustalenia projektowe oraz negocjacje umów. Wybranie naszej firmy pozwoli kontrahentom zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a nowa siedziba naszej firmy pozwala nam na dużą elastyczność w kwestii zatrudnienia. Obecnie nasza kadra liczy ponad 20 projektantów. Oznacza to że jeżeli klient przedstawi nam swoje dalekosiężne plany, z pewnością zdołamy się do nich tak dostosować, aby jak najlepiej wspomóc inwestora.

Zawartość przełącznika

Załatwianie spraw w urzędzie, postrzegane jest przez część Inwestorów jako najtrudniejszy element procesu projektowego. Wykorzystując zdobyte doświadczenie w pracy z wieloma jednostkami administracji, reprezentujemy naszych klientów przed wszystkimi instytucjami Państwowymi uczestniczącymi w procesie projektowym. Przejmując odpowiedzialność za kontakt z urzędem, skracamy czas dialogu potrzebny do uzyskania niezbędnych dokumentów służących do realizacji inwestycji. Przygotowujemy i dostarczamy poprawnie wypełnione oraz co ważne kompletne wnioski. Szybko i merytorycznie odpowiadamy na pytania organów Państwowych, co skraca czas rozmów oraz ustaleń. Uzupełniamy dokumentację zgodnie z zakomunikowanymi potrzebami, sprawnie doprowadzając do uzyskania pozwolenia na budowę.

Nie są nam obce realizacje kameralnych budynków wielorodzinnych oraz dużych osiedli mieszkaniowych z własną infrastrukturą. Dowodem na to jest skala projektów których się podejmujemy oraz współczynnik projektowanej powierzchni użytkowej wynoszący ok 150.000 m² / rok. Obecnie nasza pracownia znajduje się na tak wysokim poziomie, że żaden rozmiar inwestycji nie stanowi dla nas wyzwania. Dzięki wiedzy i doświadczeniu jesteśmy w stanie podjąć się każdego tematu, nie zależnie od jego poziomu złożoności czy skali przedsięwzięcia.

Mamy w swoim zespole specjalistów od projektowania budynków w trudnych lokalizacjach. Dzięki wykwalifikowanej kadrze projekty w centrach dużych miast, lokalizacje na małych działkach, bądź w bliskim sąsiedztwie okolicznej zabudowy nie są dla nas problemem. W takich przypadkach często mierzymy się z problemami zabezpieczeń wykopów, wpływu budowy na sąsiednie działki, braku miejsca na parkowanie samochodów oraz wieloma podobnymi komplikacjami. W przypadku dużych osiedli nasi specjaliści muszą wziąć pod uwagę rozprowadzenie sieci wody, kanalizacji, ciepła i prądu. Jednocześnie nie mogąc zapomnieć o układzie dróg, optymalnym rozmieszczeniu przestrzeni wspólnych dla mieszkańców czy uzyskaniu pozytywnej decyzji środowiskowej.

Posiadamy w swoim portfolio realizacje o różnej funkcji takie jak: budynki mieszkaniowe wielorodzinne, osiedla budynków jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej oraz szeregowej, kamienice objęte ochroną konserwatorską w gminnej ewidencji zabytków i w rejestrze zabytków, budynki biurowe, usługowe oraz aparthotele. Nasi specjaliści są w stanie sprostać każdemu tematowi projektowemu co nie raz udowodnili swoim zaangażowaniem i poziomem realizacji wychodzącymi z pod ich ręki.

Wielu naszych klientów współpracuje z nami od początku swojej działalności lub od pierwszego zleconego nam projektu. Wierzymy że dzieje się tak dzięki zaangażowaniu i wsparciu które oferujemy przy każdej realizacji. Stawiamy na partnerstwo biznesowe, a tą postawę prezentujemy nie tylko przez zaangażowanie, ale także przez uważne słuchanie drugiej strony. Pozwala nam to rozwijać się i dostosowywać do oczekiwań klienta, a także wychodzić z własnymi pomysłami, które mogą pomóc inwestorowi. Portfel naszych klientów oraz ich opinie pokazują nam, że potrafimy stworzyć długofalowe relacje biznesowe, a z zaufania którym nas obdarzono jesteśmy niezmiernie dumni.

Mimo że posiadamy sporą kadrę pracowniczą, nasza siedziba pozwala nam na komfortową obsługę klientów w każdej płaszczyźnie. Z tego powodu powstała sala konferencyjna służąca wyłącznie do rozmów on-line. Doskonałej jakości sprzęt nagraniowy i oświetleniowy ułatwia prowadzenie rozmów, a fakt iż jest to sala dedykowana do takich działań, mamy możliwość prowadzenia wręcz prywatnych konferencji.

Na każdym etapie projektu mamy pomoc doświadczonego na polu deweloperskim prawnika, który wspiera nas i dostarcza wiedzy w rozwiązywaniu kwestii decyzji administracyjnych. Taka interwencja pomaga nam jeszcze sprawniej dojść do porozumienia z Państwowymi instytucjami.

W przypadkach kiedy pozostało dużo propozycji zmian w projekcie a mało czasu na ich wprowadzenie, oferujemy całkowite wsparcie, w postaci delegacji naszych pracowników do siedziby klienta. To rozwiązanie zapewnia najszybszą możliwą pomoc, ponieważ będąc na miejscu możemy na żywo rozpatrzeć wszystkie pomysły, skorygować ich zasadność i wrysować je na oczach inwestora. Eliminuje to błędy komunikacyjne oraz skraca czas na omawianie rozwiązań do minimum. Uważamy że tak prokliencka postawa, świadczy o tym że jesteśmy solidnym partnerem biznesowym, na którego można liczyć w każdym przypadku.arrow